На Новом гробљу обележено 105 година од смрти Војводе Путника
105 година од смрти војводе Радомира Путника обележена је 17. маја 2022. године, државном церемонијом свечаног одавања државних и војних почасти и полагања венаца код Капеле војводе Путника на централној стази Новог гробља. Венце су положили Државни секретар у Министарству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Миодраг Капор, помоћник градоначелника Београда Андрија Младеновић, представници Министарства одбране и Војске Србије, као и организација за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, потомци и поштоваоци великог Војводе Путника.
Радомир Путник, први српски високи официр са чином војводе, био је истакнути војсковођа и стратег. Под његовом командом српска војска извојевала је Кумановску, Битољску, Брегалничку, Церску и Колубарску битку. Нарушеног здравља, војвода Радомир Путник упућен је из Скадра на Крф, а затим у Француску, у Ницу, где је и преминуо 17. маја 1917. године. Његови посмртни остаци пренети су у отаџбину 1926. године и сахрањени на Новом гробљу у Београду.
У склопу државне церемоније присутнима се између осталих, обратио и државани секретар у Министаству за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, господин Миодраг Капор:
„Данас смо ту испред споменика војводи Радомиру Путнику, да се поклонимо његовим сенима и сенима његових сабораца. О томе какав је био наш војвода, можда најбоље говори његова Службена карактеристика за 1878 годину: „Здрав, крепак, окретан. Способан потпуно за службу у рату. Зна добро прописе и правила за маневрисање. Потпуно способан за самосталном командовање и администровање једном бригадом. Има добро и стурчно артиљеријско знање. Крактера чврстог и поузданог. Присебан у опасним моментима. Љубљен од својих турпа које успешно води у бој…“. Од рођења па до смрти Радомир Путник је одувек био изнад просека, увек на челу разних активности, спреман да додатно учи и проширује видике. У комуникацији са људима одмерен, увек спреман на разговор, према потичињенима сторг али правичан. Омиљен у околини у радио приман у свако друштиво, Путник је као човек заслужио пуно поштовање – истакао је Капор.
Дуго година су наши хероји из ратова са краја деветнаестог и почетком двадестог века били скрајнути и заборављени, али сада је то време прошло те настојимо да исправимо неправде које су им учињене. Због тога су у Државном програму обележавања датуама из ослободилачких ратова Србије значјано место нашле све наше војсковође, а посебно војвода Радомир Путник. Наша је дужности и одговорност да негујемо сећање на њих и да пренесемо покољенима која долазе. Ако ми и наши потомци будемо знали одакле долазимо и колико смо платили Слободу коју живимо, то ћемо боље моћи држати правац и знати какву будућност желимо, закључио је Капор“.
Капела Војводе Радомира Путника је изведена 1929. године по пројекту архитекте Александра Васића у позном српско-византијском стилу са елементима арт декоа. Израђена је од белог мермера и украшнена фигурама српских војника на вечној стражи и одају почаст војводи. Капелу употпуњују лучни елементи од бронзе и натипсом изнад улаза “ВОЈВОДИ РАДОМИРУ ПУТНИКУ ЗАХВАЛАНА ОТАЏБИНА”.
Инфоцентар ЈКП „Погребне услуге“
Ова објава је расположива и на: српски (lat)