„Artis centar“ iz Beograda je u okviru ciklusa „Baština bez granica“, koji povezuje materijalno i nematerijalno nasleđe, kulturnu istoriju i predanja, organizovao je dva obilaska Novog groblja (12 i 19. novembra), uz vođenje istoričarke umetnosti i jedne od osnivača „Artis centra“, Tamare Ognjević.
Šetnja je započeta opisom istorijata beogradskih groballja, uključujući i Novo groblje. Nastavljena je kroz Arkade, gde je dat osvrt na značajne ličnosti sahranjene na ovom delu groblja, kao što su Serdar Janko Vukotić, Nikola Pašić i Milenko Vesnić, a zatim se skrenulo u Aleju velikana, gde se nastavilo sa obilaskom grobnica Petra Kočića, Jovana Popovića, Ilije Milosavljevća Kolarca i Vojvode Živojina Mišića. Posebno zanimljiva priča je bila kod kapele Velimira Mihaila Teodorovića, nesuđenog srpkog naslednika prestola, kao i poslednjeg počivališta Nikolaja Henrikoviča Hartviga, ruskog carskog poslanika u Beogradu pred sam početak 1. Svetskog rata.
Nakon ovoga se skrenulo u Aleju streljanih rodobljuba (1941-1944 godine) i Aleju zaslužnih građana. U Aleji zaslužnih građana se zastalo pored konhe 1, gde su sahranjeni Momo Kapor i Brana Crnčević. Šetnja je zatim nastavljena kroz fazu 1. Aleje zaslužnih građana, gde je dat osvrt na samu koncepciju Aleje, kao i propise koji regulišu sahranjivanje u istoj. Dalje se krenulo prema Kapeli Vojvode Radomira Putnika, zatim stazom prema Ruskoj kosturnici (spomeniku Ruske slave), ušlo se u Iversku kapelu, a nakon toga produžilo do Austrougarskog vojnog groblja gde je ispričana priča o stranim vojnim grobljima na Novom groblju u Beogradu.
Posetioci su zatim obišli Vrt sećanja (ograđeni deo groblja sa ružičnjakom namenjen rasipanju posmrtnih ostataka kremiranih lica) i Srpsku kostrnicu branilaca Podsećanja – 15. novembar 2014. godine – osveštan obnovljeni „Ruski nekropolj“ na Novom groblju u Beogradu
Na današnji dan 2014. godine , Patrijarh Moskovski i cele Rusije, Godpodin Kiril je zajedno za Patrijarhom srpskim, Gospodinom Irinejem, osveštao obnovljeni „Ruski nekropolj“ na Novom groblju u Beogradu. Tom prilikom je održan i pomen nastradalima u Prvom svetskom ratu. Patrijarsi su položili cveće na Spomenik ruske slave (Rusku kosturnicu), koji se nalazi u okviru nekropolja, koji čine još i Kapela posvećena Iverskoj Bogorodici, zvnonara i četri parcele u kojima su sahranjeni ruski emigranti.
„Ruski nekropolj“, odnosno ruske parcele na Novom groblju u Beogradu formirane su 20-tih godina prošlog veka, kada je Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca pružila utočiše za nekoliko desetina hiljada emigranta iz Rusije. U ovom delu Novog groblja nalazi se 755 grobnih mesta u kojima je sahranjeno više od 3.000 ljudi. Među sahranjenima su značajni ruski vojni zapovednici, stvaraoci iz oblasti kulture, nauke i umetnostI, kao i arhijereji Ruske pravoslavne crkve. Rekonstrukcija „Ruskog nekropolja“ je realizovana pod porkroviteljstvom „Fondacije Ruski nekropolj“, a u obnovu je uloženo oko dva miliona evra.Beograda (1914-1918). Zatim su se spustili stepenicama i stazom između parcela 58 i 52 do groba filozofkinje Anice Savić-Rebac,a pomenute su i druge značajne žene sahranjene na Novom groblju, koje su svaka na svoj način i u različitim periodima obeležile život u Srbiji, kao što su: Maga Magazinović, Katarina Konstantinović, Anka Obrenović i druge. Nakon toga se produžilo do Spomen-kosturnice vojnika stradalih u srpsko-turskim i srpsko-bugarskom ratu i grobnice Matije Bana i Steve Todorovića. Šetnja je završena ulaskom u crkvu Sv. Nikole i kratkom pričom o njenom istorijatu i umetnicima koji su oslikali njenu unutrašnjost.
Ova objava je raspoloživa i na: srpski (cyr)