Дан примирја у Првом светском рату обележава се сваке године 11. новембра, у знак сећања на примирје закључено између савезника и Немачке, које је у исто време означило и престанак непријатељстава и крај рата. Овај датум се обележава као национални празник у многим савезничким државама, као сећање на погинуле у току Великог рата.
Примирје је потписано је у железничком вагону у Компијену у Француској, а прекид непријатељства је ступио на снагу 11. новембра 1918. године – једанаестог часа, једанаестог дана, једанаестог месеца. Зараћене стране у Првом светском рату мобилисале су око 70 милиона војника, а према неким проценама страдало је приближно 20 милиона људи. Током ратних операција и злочина непријатељских трупа у Србији током Првог светског рата страдало је између 1.100.000 и 1.300.000 становника, што је чинило готово трећину укупног становништва, или око 60% мушке популације.
Државна церемонија започета је полагањем венаца и одавањем почасти на Француском војном гробљу. Као део програма, хор ученика француске школе из Београда је извео химне Фрацуске и Србије. Присутнима се обратио и Амбасадор Француске у Београду, њ.е. Пјер Кошар. Затим су прочитана имена неких од француских војника настрадалих у мировним операцијама у току претходне године. Церемонија је завршена песмом „Креће се лађа француска“ у извођењу хора ученика француске школе из Београда.Након завршетка свечане церемоније на Француском војном гробљу, је уследила централна манифестација код Спомен костурнице бранилаца Београда (1914-1918). Венце су положили и пошту одали министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Немања Старовић, министар иностраних послова Марко Ђурић, председник Скупштине града, Никола Никодијевић, представници Министарства одбране и Војске Србије, представници и делегација краљевског дома Карађорђевића, предстваници дипломатског кора и изасланстава одбране акредитованих у Београду, као и представници удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије. Након церемоније полагања венаца и белих ружа, присутнима се обратио министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Немања Старовић, након чега је уприличен кратак културно уметнички програм.
Церемонија је настављена полагањем венаца код Руске костурнице (Споменик руске славе). Након помена и интонирања државаних химни Руске Федерације и Србије, приступило се полагању венаца, након чега је следио кратак уметнички програм. Церемонији су присуствовали амбасадор Руске Федерације њ.е. Александар Боцан-Хараченко и министар Ненад Поповић.
Обележавање Дана примирја у Првом светском рату је завршено церемонијом одавања почасти и полагања венаца на гробљу Комонвелта, чији је домаћин ове године била Амбасада Аустралије у Београду. Након помена, церемоније полагања венаца и читања песме „На пољима Фландрије“, присутним званицама обратио амбасадор Аустралије, њ.е. Данијел Емери.
Ова објава је расположива и на: српски (lat)