Na Spomen-groblju žrtvama bombardovanja Beograda na Novom groblju u Beogradu, u četvrtak 6. aprila 2023. obeleženo je 82 godine od bombardovanja Beograda u Drugom Svetskom ratu, 6. aprila 1941. godine.
Ceremonija obeležavanja počela je polaganjem venaca na spomen obeležje žrtvama bombardovanja Beograda 1941. godine. Vence su položili Nikola Selaković, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, izaslanik gradonačelnika Beograda, prdestavnici jevrejske zajedinice, kao i brojnih udruženja za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, porodice i potomci stradalih. Nakon polaganja venaca i intoniranja nacionalne himne prisutni su, uključujući predstavnike diplomatskog kora i vojne izaslanike akreditovane u Beogradu, u simboličnom mimohodu položili bele ruže na mermerne ploče sa ispisanim imenima žrtava bombardovanja Beograda, nakon čega je usledilo obraćanje ministara Selakovića.
Ministar Selaković je istakao da najstrašniji sukob 20.veka – drugi svetski rat koji je Srbiji, odnosno tadašnjoj Kraljevini Jugoslaviji doneo i užase građanskog rata nije ni mogao drugačije da počne, nego mučkim bombardovanjem, naglasivši da je samo takav strašan početak mogao dam donese slutnju da će nas opet zadesiti katastrofalna stradanja i to samo nešto više od 22 godine nakon kraja užasa Velikog rata, rata od koga se naše stanovništvo nikada brojčano nije oporavilo.
U Beogradu će tog 6.aprila, nastavio je Selaković, a zatim i u narednim danima zločinačkog bombardovanja, bez objave rata, iako je Beograd bio proglašen za slobodan i nebranjen grad, prema zvaničnim podacima stradati 2.274 ljudi, iako se procenjuje da je stvarna brojka poginulih, nastradalih i nestalih oko 4 000. Porušeno je 627 zgrada, a njih više od 1600 toliko oštećeno da u njima nije više moglo da se živi. Gotovo 7000 zdanja i kuća je delimično oštećeno, uključujući i zgradu Starog dvora, zatim Kraljevskog dvora na Dedinju, kao i do temelja porušeno zdanje Narodne biblioteke Srbije. U Vaznesenjskoj crkvi, koja je i sama teško oštećena u bombardovanju, tog šestoaprilskog jutra stradali su oni koji su došli na jutarnju službu, kao i oni koji su u crkvu došli da se sklone od bombardovanja.
Selaković je naglasio da je Beograd je pružio herojski otpor, te da je tom prilikom poginulo je 11 hrabrih pilota 6-og lovačkog puka, kojima je podignut spomenik za Zemunskom keju. Na spomen-groblju stradalih u šestoaprilskom bombardovanju na Novom groblju, ukupno je sahranjeno 1992 naših sugrađana, a od toga broja identifikovano je njih svega 631, neidentifikovanih je ostalo 909 muškaraca, 393 žene i 59-oro dece.
Spomen groblje žrtava bombardovanja Beograda 1941. godine je izgrađeno 1966. godine po projektu arhitekte Milice Momčilović. Humke su ozidane betonom, tako da podsećaju na rovove. Uz Severni bulevar nalazi se osam humki sa 29 mermernih ploča na kojima su upisana imena 646 identifikovanih i 1.361 neidentifikovanih osoba, stradalih u bombardovanju Beograda 6. aprila 1941. godine.
Ova objava je raspoloživa i na: srpski (cyr)